Президентът на България Георги Първанов дойде във Велико Търново за тържествата, посветени на 825 г. от въстанието на Асен и Петър. Той беше заедно с търновци в църквата „Св. Димитър Солунски”. Празникът започна със света литургия в църквата „Успение Богородично”, отслужена от Негово Високопреосвещенство митрополит Григорий. След това от там владиката поведе литийно шествие с иконата на свети Димитър до църквата „Св. Димитър Солунски”. Иконата, която беше начело на шествието, е на около 160 години. Тя е от фонда на Регионалния исторически музей във Велико Търново, който вчера показа още седем икони с лика на свети Димитър.
„Застанали на това свещено парче българска земя, днес имаме честта да отбележим 825 г. от въстанието на търновските боляри Петър и Асен и полагане основите на Втората българска държава. Тук, в църквата „Св. Димитър Солунски”, двамата братя обявяват, че загубилата независимостта си през 1018 г. българска държава се завръща на картата на Европа”, каза кметът д-р Румен Рашев. Той припомни, че оттук води началото си един славен период от 208 г., в който политически, дипломатически, военен и културен просперитет превръщат Търновград и България във фактор, с който се съобразяват най-влиятелните европейски и средновековни владетели.
„НЯМА НИЩО ПО-ЕСТЕСТВЕНО ДА СМЕ ТУК, ПОД ТРАПЕЗИЦА И БЛИЗО ДО ЦАРЕВЕЦ, В ТОЗИ ВЕЛИКОЛЕПЕН ХРАМ, СИМВОЛ НА ВЪЗСТАНОВЕНАТА БЪЛГАРСКА ДЪРЖАВА. Тук, на това място и в този град, който носи особена святост, въодушевлението и патосът имат обяснение в идеята, че свети Димитър е дошъл от Солун, за да подкрепи българската кауза.” Така започна речта си президентът на България Георги Първанов.
„Подобни тържества са важни преди всичко като израз на признателност към подвига на нашите предци, дали всичко, за да я има България. Аз искам тук, на това място, в подножието на Трапезица, да изразя своята благодарност към младите хора на Велико Търново, към младите българи от цялата страна, които със своя самоотвержен труд дадоха началото на процеса на възстановяване на Трапезица”, сподели президентът. Георги Първанов призна, че се чувства горд, когато, минавайки от тук, вижда как се разкрива Трапезица, такава, каквато е била в Средновековието.
Нова пощенска картичка, посветена на годишнината, беше валидирана в двора на църквата „Св. Димитър Солунски”. След това дядо Григорий освети курбана, от който опитаха търновци и гости на града, дошли да почетат паметта на светеца и подвига на братята Петър и Асен. Вечерта търновци имаха възможност да наблюдават спектакъла „Звук и светлина” и празничните илюминации.
170 търновци и родолюбиви българи бяха наградени по случай 825-годишнината от въстанието на Петър и Асен и обявяването на Търново за столица на Втората българска държава. Имената на всички бяха огласени на тържеството, състояло се в музей „Възраждане и Учредително събрание”. Сред тях бяха наградени Драгни Драгнев, Надежда Козлева, Маргарита Кемалова, Крум Дамянов, всички археолози в търновския филиал на Археологическия институт с музей при БАН, шефът на Регионалния исторически музей Иван Църов, дългогодишният директор на дирекция „Култура” Велика Иванова, Марин Маринов, диригентът Върбан Рангелов и още много известни търновци получиха отличия. Те си тръгнаха със старопрестолна грамота и плакет с монета реплика на Иван Асен II.