ИЗВЕСТИЯ НА РЕГИОНАЛЕН ИСТОРИЧЕСКИ МУЗЕЙ – ВЕЛИКО ТЪРНОВО, 24-25, 2009-2010 г.

СЪДЪРЖАНИЕ / CONTENTS:

СТУДИИ

• Живојин Андрејић. КУМАНИ НА БАЛКАНУ И ЊИХОВА АСИМИЛАЦИЈА У СРЕДЊЕМ ВЕКУ – 7 стр.
  • Jivoin Andreich. THE CUMANS ON THE BALKANS AND THEIR ASSIMILATION DURING THE MIDDLE AGES – 33
  • Елена Попова. ИКОНОГРАФСКА ПРОГРАМА НА СТЕНОПИСИТЕ В ЦЪРКВАТА „СВ. ДИМИТЪР” В АРБАНАСИ (ПРЕДВАРИТЕЛНИ БЕЛЕЖКИ) – 35 стр.
  • Elena Popova. ICONOGRAPHICAL PROGRAMME OF THE MURALS IN THE CHURCH OF ST. DEMETRIUS IN ARBANASSI (PRELIMINARY STUDY) – 60

СТАТИИ И НАУЧНИ СЪОБЩЕНИЯ

• Недко Еленски. МАТЕРИАЛИ ОТ РАННИЯ НЕОЛИТ, ОТКРИТИ В ЕМЕНСКАТА ПЕЩЕРА, ВЕЛИКОТЪРНОВСКО – 61 стр.
  • Nedko Elenski. ARTIFACTS FROM THE ЕARLY NEOLITHIC AGE FOUND IN THE EMEN CAVE, THE REGION OF VELIKO TARNOVO – 74
  • Вълка Илчева. АНТРОПОМОРФНА ГЛИНЕНА ИДОЛНА ПЛАСТИКА ОТ ПРАИСТОРИЧЕСКИЯ ФОНД НА РЕГИОНАЛЕН ИСТОРИЧЕСКИ МУЗЕЙ ВЪВ ВЕЛИКО ТЪРНОВО – 75 стр.
  • Valka Ilcheva. ANTROPOMORPHE TÖNERNE IDOLPLASTIK AUS DEM PRÄHISTORISCHEN FONDS DES REGIONALEN HISTORISCHEN MUSEUMS – 94
  • Станимир Димитров. ПРЕОТКРИТА ЕЛИНИСТИЧЕСКА РИЗНИЦА ОТ ЕКСПОЗИЦИЯТА НА РИМ – В. ТЪРНОВО – 95 стр.
  • Stanimir Dimitrov. REDISCOVERED HELLENISTIC CHAIN-ARMOUR FROM THE EXHIBITS OF THE VELIKO TARNOVO RMH – 106
  • Иван Църов. ЗАПАДНИЯТ АКВЕДУКТ НА НИКОПОЛИС АД ИСТРУМ: ТОПОГРАФИЯ НА ТРАСЕТО – 107 стр.
  • Ivan Tsarov. THE WESTERN AQUEDUCT OF NOCOPOLIS AD ISTRUM (LOWER MOEZIA): ROAD BED TOPOGRAPHY – 126
  • Евгени Паунов. ЕДНА „ИЗЧЕЗНАЛА” МОНЕТНА НАХОДКА ОТ ВЕЛИКОТЪРНОВСКО: РОДИНА 1964 (IGCH, NO. 679) – 127 стр.
  • Evgeni Paunov. A „LOST AND FOUND” COIN HOARD FROM VELIKO TARNOVO REGION (CENTRAL NORTH BULGARIA): RODINA 1964 (IGCH 679) – 145
  • Мария ДолмоваЛукановска. БИТОВА КЕРАМИКА ОТ КРЕПОСТТА ЗИКИДЕВА В ГР. ВЕЛИКО ТЪРНОВО – 149 стр.
  • Maria Dolmova-Lukanovska. HOUSEHOLD POTTERY FROM THE FORTRESS OF ZIKIDEVA IN VELIKO TURNOVO – 157
  • Евгени Дерменджиев. ПЛОЩАД НА ЗАПАДНИЯ СКЛОН НА СРЕДНОВЕКОВНАТА КРЕПОСТ НА ХЪЛМА ЦАРЕВЕЦ ВЪВ ВЕЛИКО ТЪРНОВО – 159 стр.
  • Evgeni Dermenjiev. SQUАRE ON THE WEST SLOPE OF THE MEDIEVAL FORTRESS OF TZAREVEC IN VELIKO TARNOVO – 182
  • Тодор Овчаров. ЗА МЕСТОПОЛОЖЕНИЕТО НА СРЕДНОВЕКОВНИЯ БЪЛГАРСКИ МАНАСТИР „СВЕТА БОГОРОДИЦА ПЪТЕВОДИТЕЛКА” – 183 стр.
  • Todor Ovcharov. ON THE LOCATION OF THE MEDIAEVAL MONASTERY “THE VIRGIN MARY – GUIDE” – 186
  • Деян Рабовянов. СРЕДНОВЕКОВНИ БОЗДУГАНИ ОТ ФОНДА НА РЕГИОНАЛЕН ИСТОРИЧЕСКИ МУЗЕЙ – ВЕЛИКО ТЪРНОВО – 187 стр.
  • Deyan Rabovyanov. MEDIEVAL MACES FORM THE FUNDS OF THE VELIKO TURNOVO REGIONAL MUSEUM OF HISTORY – 199
  • Диана Косева. НОВООТКРИТИ СТЕНОПИСИ ОТ ЦЪРКВА № ХІХ НА ТРАПЕЗИЦА – 201 стр.
  • Diana Kosseva. FRESCOES FROM THE NEWLY FOUND CHURCH NO.19 IN TRAPEZITSA – 209
  • Хитко Вачев. ХРАМЪТ „СВ. СВ. ПЕТЪР И ПАВЕЛ” И КОМПЛЕКСЪТ ОКОЛО НЕГО (ИСТОРИЧЕСКИ ИЗВОРИ, СЪСТОЯНИЕ НА ПРОУЧВАНИЯТА И ПЕРСПЕКТИВИ) – 211 стр.
  • Hitko Vachev. THE CHURCH OF „ST PETER AND PAUL” AND THE COMPLEX AROUND IT (HISTORICAL SOURCES, RESEARCH STAGES AND PERSPECTIVES) – 226
  • Пламен Събев. СТЕНОПИСИТЕ В МИТРОПОЛИТСКАТА ЦЪРКВА „СВ. СВ. ПЕТЪР И ПАВЕЛ” ВЪВ ВЕЛИКО ТЪРНОВО (ИСТОРИОГРАФСКИ ПРЕГЛЕД) – 227 стр.
  • Plamen Sabev. THE MURAL PAINTINGS IN THE BISHOPRIC CHURCH STS. PETER AND PAUL IN VELIKO TARNOVO (HISTORIOGRAPHY) – 241
  • Стоян Михайлов. УНГАРСКИ ЗЛАТНИ МОНЕТИ ОТ НУМИЗМАТИЧНАТА КОЛЕКЦИЯ НА РИМ – ВЕЛИКО ТЪРНОВО – 243 стр.
  • Stoyan Mihaylov. HUNGARIAN GOLD COINS FROM THE NUMISMATIC COLLECTION OF THE VELIKO TARNOVO REGIONAL MUSEUM OF HISTORY – 246
  • Миглена Петкова. ТИПОЛОГИЗАЦИЯ НА ОБРОЧНИ ПАМЕТНИЦИ ОТ ОБЩИНИТЕ ГОДЕЧ, ДРАГОМАН И ТРЪН – 247 стр.
  • Miglena Petkova. TYPOLOGY OF VOTIVE MONUMENTS IN THE MUNICIPALITIES OF GODECH, DRAGOMAN AND TRAN – 261
  • Теменуга Георгиева. ПРОФ. СТОЯН РОМАНСКИ И БЪЛГАРСКАТА ЕТНОГРАФИЯ – 263 стр.
  • Temenuga Gueorgieva. STOYAN ROMANSKI AND THE BULGARIAN ETHNOGRAPHY – 276
  • Стефан Паскалев. ВЕЛИКОТЪРНОВСКАТА МАХАЛА „СВЕТА МАРИНА” (ЗАПИСКИ НА ЕДИН МАРИНОПОЛЧАНИН) – 277 стр.
  • Stephan Paskalev. THE ST. MARINA QUARTER OF VELIKO TARNOVO (NOTES OF A RESIDENT IN THE QUARTER MARNO POLE) – 300
  • Невяна Бъчварова. ПОЧЕТНИТЕ ГРАЖДАНИ НА ВЕЛИКО ТЪРНОВО – 301 стр.
  • Nevyana Batchvarova. THE HONORARY CITIZENS OF VELIKO TARNOVO AND THEIR EUROPEAN DIMENSIONS – 324
  • Виолета Павлова. МЕТОДОЛОГИЧНИ ПРОБЛЕМИ НА ПОНЯТИЙНО-КАТЕГОРИЙНИЯ АПАРАТ НА СИСТЕМАТА НА МУЗЕЙНАТА ФОНДОВА ДЕЙНОСТ – 325 стр.
  • Violeta Pavlova. METHODOLOGICAL PROBLEMS OF THE NOTION-CATEGORICAL APPARATUS OF THE SYSTEM OF THE MUSEUM FUND WORK – 340

РЕЦЕНЗИИ

• Димитър Попов. ИВАН ЦЪРОВ. ТРАКИТЕ КРАЙ АТРЮС. ТРАКИЙСКО ПОГРЕБЕНИЕ ОТ С. ГОЛЕМАНИТЕ, ВЕЛИКОТЪРНОВСКО. УНИВЕРСИТЕТСКО ИЗДАТЕЛСТВО „СВ. КЛИМЕНТ ОХРИДСКИ”. СОФИЯ 2008, 104 С. – 343 стр.
  • Константин Тотев. СТЕФАН БОЯДЖИЕВ. БЪЛГАРСКАТА АРХИТЕКТУРА ПРЕЗ VІІ – ХІV В. Т. 1. ДОХРИСТИЯНСКА АРХИТЕКТУРА. С., 2008, 405 СТРАНИЦИ, 422 ЧЕРНОБЕЛИ ФОТОГРАФИИ И ГРАФИЧНИ ИЛЮСТРАЦИИ И ЦВЕТНО ПРИЛОЖЕНИЕ 22 ЛИСТА. – 347 стр.
  • Стоян Михайлов. ПЛАМЕН ПАВЛОВ. БЪЛГАРСКОТО СРЕДНОВЕКОВИЕ. ПОЗНАТО И НЕПОЗНАТО. ИЗДАТЕЛСТВО „АБАГАР”, ВЕЛИКО ТЪРНОВО, 2008, 256 С., 29 ИЛ. – 351 стр.
  • Хитко Вачев. ДИАНА КОСЕВА. ТРИПТИСИ-ПОМЕНИЦИ ОТ АРБАНАСИ. ИЗДАТЕЛСТВО “ФАБЕР”. ВЕЛИКО ТЪРНОВО, 2007, 98 С. С 31 ЦВЕТНИ ИЛЮСТРАЦИИ – 357 стр.

ОФИЦИАЛЕН РАЗДЕЛ

• Весела Мартинова. ИЗЛОЖБА „СИМВОЛИТЕ НА БЪЛГАРСКАТА ДЪРЖАВНОСТ” – 361 стр.
  • Симеон Цветков. ИЗЛОЖБА „ОРЪЖИЕ ОТ СТАРО И НОВО ВРЕМЕ” – 363 стр.
  • ХРОНИКА ЗА ДЕЙНОСТТА НА РЕГИОНАЛЕН ИСТОРИЧЕСКИ МУЗЕЙ – ВЕЛИКО ТЪРНОВО ПРЕЗ 2008 – 2009 г. – 367 стр.
  • КНИГООБМЕН /INTERLIBRARY LOAN – 387 стр.
  • ИЗИСКВАНИЯ КЪМ АВТОРИТЕ В ИЗВЕСТИЯ НА РЕГИОНАЛЕН ИСТОРИЧЕСКИ МУЗЕЙ – ВЕЛИКО ТЪРНОВО – 392 стр.
  • REQUIREMENTS FOR THE AUTHORS IN THE PROCEEDINGS OF THE REGIONAL MUSEUM OF HISTORY – VELIKO TURNOVO – 395
  • ЦВЕТНИ ИЛЮСТРАЦИИ/COLOR ILLUSTRATIONS397 стр.