12.07.2021

Две книги представя специалистът от Великотърновския музей Марин Маринов

Две книги на историческа тематика от Марин Маринов, специалист във Великотърновския исторически музей, ще бъдат представени на 15 юли от 16,00 ч. в читалнята на Регионалната библиотека „П. Р. Славейков“.

Първата е художествената документалистика озаглавена  „Ятаганът срещу меча на Бога”  и отразява превземането на Търновград на 17 юли 1393 година от османските войски. В книгата е отразен и моментът на освобождението на града на 7 юли 1877 година от руските войски и българското Опълчение.

Втората книга със заглавие „Плененият кларинет”  също е на историческа тематика. Написана е по действителен случай и отразява преживяванията и премеждията на един български войник, родственик на писателя, през Междусъюзническата и Първата световна война. Освен, че е бил кавалерист в 18-ти Етърски полк, героят от тези събития свирил на кларинет  в полковата музика. Историята се заплита около този музикален инструмент и завършва с неочакван край.

Книгите ще бъдат официално представени от проф. д-р Хитко Вачев от Регионален исторически музей-Велико Търново.