10.05.2015

„Нощ на музеите” в средновековните църкви под Царевец

Регионален исторически музей – Велико Търново за единадесети път се включва в инициативата Европейска „Нощ на музеите и галериите“. Тази година събитието ще е вечерта на 15 май (петък) в средновековните църкви под крепостта Царевец и е посветено на 830-годишнината от въстанието на болярите Асен и Петър и възобновяването на българската държава.
От 17,00 ч. до 01,00 ч. на 15 май отворена за безплатни посещения ще е църквата „Св. Св. Петър и Павел“, където екскурзоводи от музея ще разказват историята на храма на всички гости. В 19,30 ч. за посетителите отваря врати църквата „Св. Дитимър Солунски“ и манастир „Велика лавра” и църква „Св. 40 мъченици”.
Средновековната „Нощ на музеите“ ще започне в 21,00 ч. със зрелищно факелно шествие от църквата „Св. Димитър Солунски” по Владишкия мост до „Св. 40 мъченици”. Там в небето ще бъдат пуснати фенери и ще бъдат запалени жертвениците по манастирските стени. Гостите на събитието ще чуят легендите за църквата „Св. 40 мъченици“, за девойката в бяло от храма и за цар Калоян, църковно-славянски песнопения на квартет „Ангелски гласове” и музикалните изпълнения на Вокална група при читалище „Наука”, с. Ново село.
В двора на манастирския комплекс ще има танцови изпълнения, а демонстрации на игра с огън ще направи Калоян Величков. За средновековната кухня ще разкаже доц. Иван Лазаров от ВТУ „Св.св. Кирил и Методий“. Присъстващите ще могат да дегустират храна от епохата, приготвена от ученици и от ПГТ„Д-р В. Берон” , на чаша вино от изба „Гулбанис Вайн”, село Горски Долен Тръмбеш.
От 21,30 до 24,00 ч. в скриптория на манастира средновековни техники за писане ще показва д-р Пламен Събев, а в западната пристройка на църквата „Св. 40 мъченици“ ще може да се види филм за историята на храма.
Европейската Нощ на музеите и галериите се организирана за първи път през 2005 г. от френското Министерство на културата За няколко години инициативата се разпространява успешно из цяла Европа. По своя формат събитието е отворена програма към възможно най-широк кръг от хора, които имат възможност не само да се докоснат до ценностите, които музеите предлагат, но и до техните послания.
През годините Регионален исторически музей-Велико Търново се е включвал в европейската инициатива с различни събития в Археологическия музей, Музей „Затвор“, Музей „Възраждане и Учредително събрание“, Сарафкината къща и др.
Средновековна „Нощ на музеите“ 15 май 2015 г.
Програма:
21,00 -21,20 ч. – Факелно шествие от църквата „Св. Димитър Солунски” по Владишкия мост до „Св. 40 мъченици”
21,20 ч. – Пускане на фенери от брега на „Св. 40 мъченици”

Манастир „Велика лавра“, Църква „Св. 40 мъченици“
21,30 ч. – Официално откриване на инициативата „Европейската нощ на музеите и галериите“
21,35 ч. – Музикално изпълнение на Вокална група при читалище „Наука”, с. Ново село
21,45 ч. – Легенда за църквата „Св. 40 мъченици”
21,50 ч. – Танцово изпълнение
22,00 – 22,15 ч. – Демонстрация на игра с огън
22,15 ч. – Средновековна българска кухня (рецепти и дегустация)
22,30 – 22,45 ч. – Демонстрация на игра с огън
22,45 ч. –23,00 ч. – Легенда за девойката в бяло…