01.11.2020

Изложба „Заедно да съхраним историческата памет“ 2020

Регионален исторически музей-Велико Търново  представя в изложба даренията получени през 2020 г.  Експозицията „Заедно да съхраним историческата памет“ е отворена за посетители от 2  ноември в музей „Възраждане и Учредително събрание“.

40 са дарителите тази година,  които са предоставили на музея  над 180 броя вещи, снимки, документи, етнографски материали и книги за музейната библиотека. Част от даренията са от редовни наши дарители, които ежегодно ни предоставят материали от семейните си архиви.

Сред новите постъпления са вещи и снимки, свързани с търговеца Стефан Камбуров, материали, които допълват сведенията за аптекарската фамилия Стефанови, снимка на 18-ти пехотен Етърски полк, албум със снимки на семейство Витанови – дарители на туберкулозния диспансер в града.

Голямо е разнообразието от етнографски материали – тъкани и  предмети от  бита. Особено впечатляващ е бродиран ковьор и механичен грамофон от 30-40 г. на ХХ в. с грамофонни плочи.

Музеят продължава да обогатява фондовете си от периода на най-новата история. Тази година постъпи едно дарение от облекла от 80-те години на XX в., униформа, значки, рекламен тефтер на БДЖ,  театрални плакати, стенографски дневници на ХХVI Обикновено Народно събрание, фотоапарати, художествено оформени книги за впечатления от 70-те години, емблеми, свързани с полета на първия български космонавт, кинокамера, учебни гранати и учебни табла с оръжия за нашата оръжейна.

Благодарим на нашите дарители, че са опазили във времето материалите и са избрали да ни ги предоставят, за да продължим ние да ги съхраняваме и показваме на идните поколения.

В знак на благодарност всички дарители ще получат  дарителски свидетелства и карти за безплатни посещения на музейните ни обекти в рамките на  една година.

4 PA303517